Пета недеља Свете и Велике Четрдесетнице назива се Глувна. Посвећена је великој, дивној подвижници и угодници Божјој, преподобној и богоносној матери нашој Марији Египћанки.
Пете недеље Великог поста Црква храбри и бодри оне који посте тиме да су већ прошли половину и подстиче нас да би ми “преполовивши свештени пут поста, радосно текли ка будућем Васкрсу” (служба пете недеље поста) и да на крају поснога подвига удвостручимо побуде ка неослабљеном богоугодном животу. Пете недеље Црква такође наставља да нам напомиње да смо ми упали у грехе сличе ономе који је упао у руке разбојника, упућује нас да чекамо Божје милосрђе. Песме ове седмице написали су: Софорније Јерусалимски, Андреј Критски, Јосиф и Теодор Студити. Ово пету недељу Великог поста красе прекрасне богослужбене особедности које су садржане у такозваном Првом и Другом бденију.
Пета недеља Великог поста назива се и Глувна. У дневном рачунању времена на селу, „глуво доба“ – кад се све напољу смири и утиша, трајало је отприлике од десет увече до првих петлова. Крај дана, период пре новог почетка. Тако је и ово глуво доба поста, а већ следеће недеље настаће жамор Врбице и Цветне недеље. Васкрсење Лазарево као најава великог страдања после кога долази радост Васкрса – Први петлови.
Корачајући молитвеним путем покајања и поста, присећамо се свих недељних споменâ који нас својом еванђелском поуком и тематиком укрепљују: Недеље Победе Православља, недеље Светог Григорија Паламе, недеље Величања Часног Крста – Крстопоклоне и недеље Светог Јована Лествичника. Из претходних недеља Свете Четрдесетнице видимо да је свака од њих повезана са величањем неке победе Цркве или пак победничким подвизима угодникâ Божјих којима је недељни спомен и посвећен. У овај недељни дан Великог поста прослављамо велику подвижницу преподобну и богоносну мајку нашу Марију Египћанку која је просијала незалазном Христовом светлошћу поставши победница и образац истинског покајања.
На недељној Литургији читају се два Јеванђеља. О Покајаној грешници, које се везује за велику подвижницу Свету Марију Египћанку и Јеванђеље у коме Христос предсказује ученицима своја страдања. Пошто су чули о Христовом страдању и Васкрсењу, дечије отворено Јаков и Јован прилазе учитељу са жељом да им допусти да седе одмах до њега лево и десно у слави Његовој. Остали се ученици такође дечије искрено, у љубомори, наљуте на њих.Ова Јеванђеља нас подсећају на потребу покајања и појачаног подвига и друго које говори о долазећим Христовим страдањима и о томе да ко жели да буде први треба свима да служи.
Свету Литургију у нашем храму служио је протонамесник Игор Лукић, а саслуживали су му протођакон Томислав Милановић и ђакони Мирослав Митровић и Милојко Топаловић.